6.sınıf okuma becerileri 2.dönem 1.yazılı soruları

….. EĞİTİM ÖĞRETİM YILI …….. ORTAOKULU
6. SINIF 2. DÖNEM 1. OKUMA BECERİLERİ YAZILI SORULARI

Erdinç Bey, genç bir iş adamıdır. İşini büyütmek için yeni bir mekân arar ve sonunda bulur. Burası caddenin en işlek yerdir. Hemen dükkânı satın alır.
Erdinç Bey, kısa sürede dükkânı donatır. Mağazanın iç düzenlemesi mükemmel yapılır. Erdinç Bey’e göre dükkân ilçede parmakla gösterilmelidir. Günler önceden açılış gününü gösteren yazıları tüm ilçeye dağıttırır. Kaymakam, emniyet müdürü, belediye başkanı, yüzlerce esnaf ve ilçe halkı açılışta dükkânın önündedir. Dükkânda ne satılacağını Erdinç Bey’den başkası bilmez. Dükkânın adının yazılı olduğu tabela ise bir örtüyle kaplıdır. Kaymakam, Erdinç Bey’in yaptığı yatırımın öneminden bahsedip alkışlarla örtüyü çeker. Alkışlar örtünün kalkmasıyla duruverir. Herkes şaşkın şaşkın birbirinin yüzüne bakar. Tabelada “PETSHOP MARKET” yazmaktadır. Kimse bunun ne anlama geldiğini anlamaz; ta ki vitrindeki kuşları, balıkları, köpekleri görene kadar. Burası canlı hayvan dükkânıdır. Erdinç Bey, ilçede farklı bir şey yapmak adına hem Türkçeye hem de kendine zarar vermiştir. Çünkü insanlar yabancı adlı bu dükkâna pek uğramamıştır. Üç ay sonra Erdinç Bey, büyük umutlarla açtığı dükkânının camına Türkçe şu yazıyı asmak zorunda kalır: SATILIK.
1. Parçanın hikâye haritasını çıkarınız. (15 p)
Olay:
Yer:
Ana fikir:

Karakterler:
Zaman:
2. Parçanın başına uygun bir başlık yazınız. (5 p)

3. Hikâyede olay kaçıncı ağızdan anlatılmıştır? (5 p)

4. Hikâyeden bir tane amaç sonuç cümlesi bulun. 5p

5. Hikâyeden alınan aşağıdaki cümlelerden öznel olanın başına Ö, nesnel olanın başına N yazın.

( ) Mağazanın iç düzenlemesi mükemmel yapılır. 4p
( ) Tabelada “PETSHOP MARKET” yazmaktadır. 3p
( ) Günler önceden açılış gününü gösteren yazıları tüm ilçeye dağıttırır. 3p

……………………………………
“Şehirler mevsimleri unutmuş. Mevsimler değişiyor da kimsenin haberi bile olmuyor. Çünkü onlardan bir haberci, bir işaret yok şehirlerde. Şehrin kendine has akışı, yapıları, kurumları, ciddiyeti ve öldüren kalabalıkları bahara ve onun işaretçilerine gelecek yer bırakmamış. Yalnız bahara mı? Bütün mevsimlere… Mevsimlerin değiştiğini takvimlerden izliyor şehirliler. Ne gülünç değil mi? Kış, bahar, yaz ve sonbahar… Nelerle gelir bunlar, ortalığı nasıl değiştirir, dünyayı hangi renklere boyar… Takvim sayfalarında “Baharın ilk günü, kış başlangıcı” filan yazar… Siz de inanırsınız. Oysaki böyle mi olmalı? Bir çiçeği dalında koklayıp da ilkbaharın geldiğini hissetmenin, sarı yaprakların yorgun kaldırımlarda savrulmalarıyla sonbahara merhaba demenin tadını verir mi hiçbir şey? Evet, Nüfus artıyor, her şey değişiyor; ama ne olursa olsun doğaya bu kadar haksızlık etme hakkımız yok bence.”
6. İnsanların, mevsimlerin değiştiğinden neden haberi olmuyor? (10 p)

7. Yazar şehirlerin bu halde olmasından kimleri sorumlu görüyor? (10 p)

8. Şehirlerde baharı ve onun izlerini görmemize engel olan şeyler nelerdir? (10p)

9. Metne uygun bir başlık bulun. (5 p)
10. (1) Yoksul fare koca ormanda hep korku içinde yaşarmış. (2) Küçük olmasına küçükmüş ama cismi kendinden çok daha büyük hayvanlarla boy ölçüşürmüş. (3) Tilkiden korkar, kurttan ödü kopar en çok da yaban kedisini görünce dehşete düşermiş. (4) Farecik koşa koşa tavşanların yuvasına gitmiş. (5) Fare artık bu korkuya dayanamayacağını anlayınca ormanın kralı aslana gitmiş. (6) Tavşancık çok uzaklara kaçmış bile. (7) “Beni koruman altına alabilir misin?” demiş.

Bu paragrafta numaralanmış cümleler dört ayrı masaldan alınmıştır.

Aşağıdakilerin hangisinde aynı masala ait cümleler bir arada verilmiştir? 5p

A) 1, 3, 5, 6 B) 2, 4, 5, 7 C) 1, 3, 5, 7 D) 2, 3, 5, 6

11. Küçük çocuğun yaptığı resme dikkatle bakan arkadaşı, ‘‘Bu da bir şey mi? Ben bunun daha iyisini yaparım!” dedi. Sonra kendi yaptığı resmi gösterip arkadaşının yaptığı resmi eleştirmeye devam etti.
Bu paragrafta, çocuğun duyguları aşağıdakilerden hangisi ile açıklanabilir? (5 p)

A) Hoşgörü B) Kıskançlık C) Beğenme D) Üzülme

12. Çöplükler bir şehirdir ve çöplüklerin içinden bir şehrin bütün eşyası çıkabilir. Kol saatleri, yüzükler, bilezikler, kalemler… Çöplükten çıkan değerli olsun olmasın çöpçüler aralarında pay ederler. Yalnız bir şeyi paylaşamazlar: kalemleri.

Bu parçanın dil ve anlatımı için aşağıdakilerden hangisi söylenemez? 5p

A) III. kişili anlatım kullanılmıştır. B) Benzetmelerden yararlanılmıştır.
C)Atasözlerine yer verilmiştir. D) Örneklerden yararlanılmıştır.

13. “Ahlak sadece kötülük etmekten çekinmek değil, başkalarının yapacakları kötülükleri de önlemeye çalışmaktır.” Cümlesine göre aşağıdakilerden hangisi ahlaka uygun bir davranıştır? (5 p)
a) Yere çöp atan kişiyi uyarmak. b) Başkasına ait bir eşyayı izinsiz kullanmak.
c) İnsanlar hakkında olumsuz sözler söylemek d) Hayvanlara eziyet edenlere göz yummak

“İnsanın sevinçli ve mutlu günlerinde çok dostu olur. Fakat zor günlerde dost kalmak, üzüntüleri paylaşmak özveri gerektirir. İşte bu özveriyi gösterenler gerçek dostlardır.”
14. Paragrafında anlatılan düşünceye aşağıdaki atasözlerinden hangisi uygundur? 5p

A) Dostun attığı taş baş yarmaz. B) Dost dostun ayıbını yüzüne söyler.
C) Dost başa, düşman ayağa bakar. D) Dost kara günde belli olur.

Doğru, dengeli, çeşitli, yeterli beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya çocukluk yaşlarından itibaren başlanmalıdır. Aksi halde; azalan aktiviteler, ev dışındaki sağlıksız ve kilo yapıcı besinlerin sık alınması, televizyon ve bilgisayarın karşısında daha çok vakit geçirme çocuk ve gençlerde şişmanlık hastalığına sebep olabilmektedir. Kahvaltının mutlaka yapılması, mümkün oldukça aile ile birlikte evde yemek yenmesi, fiziksel aktivite arttırılması sağlıklı olmak için dikkat edilmesi gereken konulardır.
15. Paragraftan aşağıdaki sonuçlardan hangisini çıkarabiliriz? (5 p)

A) Beslenme insan yaşamında o kadarda önemli değildir.
B) Vakit geçirmek için besinler almalıyız.
C) Beslenme kurallarına dikkat edersek sağlıklı oluruz.
D) Televizyon ve bilgisayar karşısında zaman geçirmek bilgimizi artırır.

Yazılı Sorularını Şimdi İndir

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.