5. Sınıf İOKBS Kaç Puan İle Kazanılır? 2021

Milli Eğitim Bakanlığı’nın her yıl düzenlediği İOKBS, öğrenciler tarafından bursluluk sınavı olarak bilinmektedir. Eğitim bursu almak için girilen bursluluk sınavına 5. sınıf öğrencileri de girmektedir. Bu yazımızda 5. sınıf İOKBS kaç puan ile kazanılır 2021 sorusuna yanıt vereceğiz.

Sınava giren binlerce öğrenci 5. sınıf İOKBS taban puanları 2021 yılı için merak ediyor. Ancak bilinmelidir ki bir sınavın taban puanları ancak sınav gerçekleştikten sonra oluşmaktadır. Yani 2021 İOKBS gerçekleşmeden 5. sınıf İOKBS taban puanları 2021 hakkında bilgi vermek imkansızdır. Ancak bizler bir önceki sınavda oluşan taban puanları referans alarak, gelecek sınavda oluşacak taban puanlar hakkında fikir sahibi olabiliyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) son yıllarda İOKBS taban puanlarını açıklamamaya başladı. Hal böyle olunca öğrencilerin beyanları ve çeşitli haber siteleri referans alınarak 2021 İOKBS taban puanları hakkında bu yazıyı yazdık.

2021 İOKBS Facebook yardımlaşma grubumuza katılmak ister misiniz?

MEB, bursluluk sınavında 4 ayrı grup kontenjana eğitim bursu vermektedir. Bu kontenjanlar: diğer çocuk kontenjanı, öğretmen çocuğu kontenjanı, bulunduğu yerde okul olmayan öğrenci kontenjanı ve korunmaya muhtaç öğrenci kontenjanıdır. Ancak bilinmelidir ki her grup için kontenjanlar önceden belirlenmiştir. Yani bir grubun kontenjanına diğer grup alınmamakta.

Bursluluk Sınavı Kontenjan Dağılımı Nasıldır?

Her yıl tespit edilen parasız yatılılık veya bursluluk kontenjanlarının;

  • %10 u Kanunlarla Özel Hak Tanınan Öğrencilere,
  • %5 Bakanlığa bağlı resmî okul veya kurumlarda kadrolu veya sözleşmeli olarak çalışan, emekli olan veya vefat eden öğretmenlerin öğrenci olan çocuklarına,
  • %5 i ailesinin oturduğu yerleşim biriminde ortaokul, özel eğitim ortaokulu veya imam hatip ortaokulu bulunmayan öğrencilere,
  • %80 i (a), (b) ve (c) bentleri dışındaki diğer öğrencilere ayrılır.

5. Sınıf İOKBS Taban Puanları 2021

5. sınıfta oluşan İOKBS taban puanlarını her kontenjan için ayrı ayrı belirteceğiz. MEB taban puanları açıklamasa da birçok haber sitesi aşağıdaki puanlara ulaşmış durumda.

diğer çocuk450.184
öğretmen çocuğu311,902
korunmaya muhtaç çocuk143,967
okul yok kontenjanı439,906
5. Sınıf İOKBS Taban Puanları 2021

Yukarıda oluşan 5. sınıf İOKBS taban puanları, bu sınavı kazanan ilgili kontenjandaki son öğrencinin puanıdır. Puanlar 2020 yılında gerçekleşen İOKBS sınavı ardından oluşmuştur.

Bursluluk sınavı taban puanları nasıl belirleniyor şeklinde birçok soru ile karşılaşmaktayız. Bu soruya bir örnek üzerinden cevap verelim. MEB’in 5. sınıftan 1000 öğrenciye burs vereceğini varsayalım. En yüksek puan (500) alan öğrenciden başlanarak 1000 kişi aşağı inilir. 1000. sıradaki öğrencinin puanı 5. sınıf taban puanı kabul edilir. 5. sınıf İOKBS kaç puan ile kazanılır 2021 sorusuna vereceğimiz cevap işte bu kontenjana bağlıdır. Henüz sınav yapılmadığı için 2021 taban puanları hakkında bilgi vermek doğru olmayacaktır.

MEB UYUMLU 5. SINIF İOKBS PUAN HESAPLAMA 2021

5. sınıf bursluluk sınavında öğrencilere 100 soru sorulmaktadır. Bu soruların derslere dağılımı ise aşağıdaki gibidir.

Türkçe25 soru
Matematik25 soru
Fen Bilimleri25 soru
Sosyal Bilgiler25 soru
5. sınıf bursluluk sınavı soru dağılımı 2021

Yukarıda verilen tabloda 2021 yılında yapılacak 5. sınıf İOKBS soru dağılımı görülüyor. Bu sınavda öğrencilerin yaptığı her 3 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Bu yüzden emin olunamayan soruların boş bırakılması daha uygun olacaktır.

Bursluluk sınavında her soru kaç puan? 2021

Bursluluk sınavında Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler derslerinden sorulan her sorunun katsayısı yaklaşık 3 puana denk gelmektedir.

Bursluluk sınavını kazanan kaç para alıyor? 2021

2020 yılı itibarı ile İOKBS burs miktarı her ay 310 TL’dir. Sınavda başarılı olan öğrencilerin hesaplarına her ay 310 TL yatmaktadır. Ancak 2021 yılında yapılacak sınavın ardından mutlaka zam yapılmaktadır. Bursluluk sınavında başarılı olan öğrenciler PTT ve Vakıf Bank aracılığı ile burs paralarını çekmektedir.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.