(Açık Uçlu) 10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 1. Dönem 2. Yazılı Soruları 2023 8. Sınıf Matematik Açık Uçlu 1. Dönem 2. Yazılı Soruları 2023-2024 2023-2024 Açık Uçlu 6. Sınıf İngilizce 1. Dönem 2. Yazılı Soruları (Açık Uçlu) 9. Sınıf Coğrafya 1. Dönem 2. Yazılı Soruları 2023 9.Sınıf Kimya 1. Dönem 2. Yazılı Soruları 2023-2024 Açık Uçlu (Açık Uçlu) 9. Sınıf Din Kültürü 1. Dönem 2. Yazılı Soruları 2023 2023-2024 11. Sınıf Coğrafya 1. Dönem 2. Yazılı Soruları (Açık Uçlu) Açık Uçlu 6. Sınıf Din Kültürü 1. Dönem 2. Yazılı Soruları 2023-2024 2023-2024 Açık Uçlu 5. Sınıf Matematik 1. Dönem 2. Yazılı Soruları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı 1. Dönem 1. Sınav Soruları Açık Uçlu 5.Sınıf Fen Bilimleri 1.Dönem 2.Yazılı Soruları Açık Uçlu 2023-2024 5. Sınıf Türkçe 1.Dönem 2.Yazılı Soruları 2023-2024 Açık Uçlu 2023-2024 6. Sınıf Matematik 1. Dönem 2.Yazılı Soruları MEB Deneme 7. Sınıf Matematik 1. Dönem 2. Yazılı Soruları Açık Uçlu 2023 5.Sınıf Matematik 1.Dönem 2.Yazılı Soruları Açık Uçlu 2023-2024 2023-2024 Açık Uçlu 7. Sınıf Matematik 1. Dönem 2. Yazılı Soruları Açık Uçlu 8. Sınıf İnkılap Tarihi 1. Dönem 2. Yazılı Soruları 2023-2024 (Açık Uçlu) 9. Sınıf Fizik 1. Dönem 2. Yazılı Soruları 2023 8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı 1. Dönem 2. Yazılı Soruları 2023-2024 Açık Uçlu 5.Sınıf Matematik 1. Dönem 1. Yazılı Soruları Açık Uçlu 9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ülke Genelinde Yapılacak Ortak Sınav Konuları 27 Aralık 2023 5. Sınıf Matematik Açık Uçlu 1. Dönem 2. Yazılı Soruları 2023-2024 2023-2024 8. Sınıf Matematik 1. Dönem 2. Yazılı Soruları Açık Uçlu 2023-2024 12. Sınıf Matematik 1. Dönem 1.Yazılı Açık Uçlu 2023-2024 8. Sınıf Çevre Eğitimi 1. Dönem 2. Yazılı Soruları (Açık Uçlu) 2023-2024 11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 1. Dönem 2. Yazılı Soruları (Açık Uçlu) 2023-2024 7. Sınıf Kültür ve Medeniyetimiz 1. Dönem 2. Yazılı Açık Uçlu 9. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı Soruları 2023-2024 (Açık Uçlu) 2023-2024 5. Sınıf Kuranı Kerim 1.Dönem 2.Yazılı Soruları Açık Uçlu 9. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı Soruları Açık Uçlu 2023-2024

4.Sınıf Trafik Güvenliği 1.Ünite Sorularla Konu Özeti

4.Sınıf Trafik Güvenliği 1.Ünite Konu Özeti

4.sınıf trafik güvenliği soruları, trafik dersi 4 sınıf soruları, 4.sınıf trafik güvenliği konu özeti, 4.sınıf trafik güvenliği ünite özetleri

 

Trafik nedir?

Kara yolları üzerindeki yayaların, araçların, hayvanların hâl ve hareketlerine trafik denir.

 

Trafikte bulunan insanlar kimlerdir?
*
Yaya             * Yolcu              * Sürücü

 

İnsanlar trafik kazasına sebep olmamak için neye uymalılar?
Trafik kurallarına uymalıdır.

 

Trafik yoğunluğunu neler etkiler?


Yaşanan yörenin nüfusu, araç sayısı ve kara yollarının yapısı

 

Trafikteki en önemli unsur nedir?

İnsan

 

Kendimizin ve başkalarının can güvenliğinin sağlanması için neye dikkat etmeliyiz?
Trafik kurallarını en iyi şekilde öğrenip uygulamalıyız.

 

Kazaya neden olan unsurlar nelerdir?

Trafik kurallarına uyulmaması, olumsuz hava koşulları, yol ve araç kusurları

Yaya nedir?

Kara yollarında hareketsiz duran veya hareket eden insanlar.

 

Taşıt nedir?

İnsan, hayvan ve yük taşımaya yarayan motorlu veya motorsuz araçlar.

 

yaya kaldırımı nedir?

Kara yollarında yalnız yayaların kullanması için ayrılmış
alan.

 

Yaya geçidi nedir?

Taşıt yolunda, yayaların karşıya güvenli geçebilmelerini sağlamak için yol çizgileri ve trafik işaret levhaları ile belirlenmiş alan .

 

Alt geçit nedir?

Kara yolunun, diğer bir kara yolunun veya demir yolunun altından yayaların geçmesini sağlayan yapı.


Üst geçit nedir?

Kara yolunun, diğer bir kara yolunun veya demir yolunun
üstünden yayaların geçmesini sağlayan yapı.

 

Trafik işaret levhası nedir?

Trafikle ilgili sembol, renk ve yazı ile özel bir talimatın aktarılmasını sağlayan levhalardır.

 

Işıklı trafik işaret cihazı nedir?

 Trafiği düzenlemede kullanılan, üzerinde çeşitli renk, sembol ve yazı bulunan, bir talimatın aktarılmasını sağlayan cihazlardır.

 

Banket nedir?

Yaya kaldırımı bulunmayan kara yollarında, taşıt yolu kenarında yayaların kullanabileceği alan.

 

Banketlerden kimler yararlanır?

Yayalar ve zorunlu hâllerde taşıt sürücüleri

 

Toplu taşıma nedir?

Ulaşım ihtiyacının çok sayıda insanın aynı anda taşınması ile karşılanmasına denir.

 

Trafik işaretleri ve trafik işaret levhaları ne işe yarar?

Kara yolunu kullanan yaya ve sürücülere; bilgilendirme, uyarı ve yasaklama mesajı verir. Bu mesajları şekil, renk, yazı ve semboller ile verir

 

Trafik işaret levhalarının verdiği mesajlar ne işe yarar?

Trafik güvenliğinin sağlanmasına katkı sağlar.

 

 

Trafik işaret levhalarını neden korumalıyız?

Trafik işaret levhalarına zarar verilmesi can ve mal güvenliğine zarar verdiği gibi ülke ekonomisine de zarar verir. Zarar verilmiş trafik işaret levhalarının yenilenmesi; zaman, iş gücü ve kaynak kaybına neden olmaktadır.Yayaların uyması gereken kurallar nelerdir?

Yaya kaldırımlarının, yaya geçitlerinin, alt ve üst geçitlerin sağ tarafından yürümek ve sarı şeritleri işgal etmemek.

 

 

Yayaların kurallara uyması neyi sağlar?

Bu kurallara uyulursa karşıdan gelen yayalar engellenmemiş olur. Diğer insanları engelleyecek şekilde grup oluşturmak, kol kola girerek yürümek yapılmaması gereken davranışlardandır.

 

Güvenli geçiş yeri olmayan yerde nasıl karşıya geçmeliyiz?

Önce sola sonra sağa ve tekrar sola bakarak yolun güvenliğini kontrol ettikten ve emin olduktan sonra hızlı adımlarla koşmadan geçmeliyiz.

 

Güvenli yol nedir?

Trafik akışını düzenleyen yapı ve unsurlara sahip yoldur.

 

Güvenli yola verebileceğimiz örnekler nelerdir?

Yayaların yürüyebileceği kaldırımlar, karşıya geçebileceği yaya ve okul geçitleri, alt ve üst geçitler, yeterli aydınlatma ve denetimin yapıldığı yollar.

 

Taşıt yolunda bisiklet kullanabilmek için en az kaç yaşında olunmalıdır?

11 yaşını bitirmiş olmak.

 

Ulaşım araçları nasıl sınıflandırılır?

Yolcu taşıtı ve yük taşıtı olarak sınıflandırılır.

 

Yolcu taşıtı nedir?

Yolcu taşımak için özel donatıları olan taşıtlardır. Bu taşıtlar, yolcuların güvenliğini ve konforunu sağlamak için düzenlenmiştir. Yolcular için oturma yerleri, havalandırma ve iklimlendirme donatıları bu düzenlemelerdendir.

 

Yolcu taşıtlarına örnek verin?
Otobüs, yolcu uçağı, vapur, yolcu treni

 

Yük taşıtına örnek verin?

Tır, kamyon, yük gemisi, yük treni, kargo uçağı

 

Ulaşım türleri nelerdir?

Kara yolu, deniz yolu, demir yolu ve hava yolu ulaşımları

 

İnsanların ulaşım yolu tercihlerini neler belirler?

Ulaşım süresi, ulaşım maliyeti ve ulaşım türünün güvenliği, kişisel beğeni ve tercihlerdir.

 

 

Geçiş hakkı nedir?

Yayaların ve araç kullananların diğer yaya ve araç kullananlara göre, yolu kullanma sırasındaki öncelik hakkı

 

Geçiş üstünlüğü nedir?

Görev sırasında, belirli araç (ambulans, polis aracı ve itfaiye) sürücülerinin can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak şartı ile trafik kısıtlama veya yasaklarına bağlı olmamalarına geçiş üstünlüğü denir. Geçiş üstünlüğü olan bu araçların sürücüleri; görevlerini yaparken diğer insanların can ve mal güvenliğini tehlikeye atmamak şartıyla, trafik kural ve yasaklarına bağlı olmazlar. Bu araçların sürücüleri görev hâlinde iken görülür (ışıklı) ve duyulur (sesli) işaret kullanarak geçiş üstünlüğünü kullanır.

 

Geçiş üstünlüğü olan araçlar nelerdir?

Ambulans, polis aracı ve itfaiye

 

Kara yollarında trafiğin düzenlenmesi ve gerekli çalışmaların yürütülmesinde hangi kurumlar görev yapar? E

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Sağlık Bakanlığı (SB) ve Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) .

 

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün görevi nedir?

Kara yollarının yapım, bakım ve onarımından sorumludur. Kara yollarında can ve mal güvenliği yönünden gerekli düzenleme ve işaretlemeleri yaparak önlemler alma.

 

Emniyet Genel Müdürlüğünün görevi nedir?

Araçlarda bulundurulması gerekli belge ve gereçleri, sürücülerin ve yayaların kurallara uyup uymadığını denetler. Trafik kazası sonucu yaralananların sağlık kuruluşlarına sevk edilmesine yardım eder. Kazazedenin yakınlarına haber verilmesini sağlar.

Sağlık bakanlığının görevi nedir?

Trafik kazaları ile ilgili ilk yardım hizmetlerini planlar ve uygular. Kara yolları üzerinde ilk yardım istasyonları kurarak trafik kazalarında yaralananların en kısa sürede sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlar. Her ilde yeteri kadar acil yardım ambulansı ve personeli bulundurur

 

Millî Eğitim Bakanlığının görevi nedir?

Eğitim programları hazırlayarak öğrencilere trafik konusunda eğitim verir. Bunun için ilkokullarda “Trafik Güvenliği” liselerde “Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü” derslerini okutur. Ayrıca motorlu taşıt sürücülerinin
yetiştirilmesi için sürücü kurslarının açılmasına izin verir ve bu kursları denetler. Sürücü kurslarına devam eden ve yapılan sınavlarda başarılı
olan sürücü adaylarına sertifikalarını verir. Millî Eğitim Bakanlığı vermiş olduğu bu eğitimlerle trafik güvenliğinin sağlanmasına önemli katkı sağlar.


Trafiğin yönetimini ve denetimini sağlayan, trafik kazalarına karşı önleyici tedbirler alan, trafik kazası tutanağı hazırlayan, trafik suçu işleyenlere müdahale yetkisi olan kamu görevlisi kimdir?

Trafik Polisi

 

Kara yolunda, ticari olarak tescil edilmiş bir motorlu taşıtı süren, mesleği motorlu taşıt kullanmak olan sürücüye ne denir?
Şoför

 

Vatman kimdir?

Daha çok şehir içinde yolcu taşımacılığında kullanılan, raylar üzerinde hareket eden tramvayları süren kişidir.

Makinist kimdir?

Lokomotif, vapur, fabrika ve makineleri kullanan kişilere denir. Genellikle tren sürücüleri için kullanılır.

Pilot kimdir?

Uçak ve helikopter gibi hava taşıtlarını kullanan kişidir. Yolcu uçakları, askerî uçaklar, helikopterler ve değişik hava araçlarının bir ya da daha fazla pilotu olabilir.

Toplu taşıma araçlarına örnek veriniz.

Otobüs, tren, tramvay, metro, uçak ve gemi

 

Otomobile nasıl binilir?

Sağ kapısından binilmeli ve inilmelidir. Yolculuk süresince emniyet kemeri takılı olmalı ve asla taşıtlardan dışarıya el, kol ve kafa çıkarılmamalıdır.

 

Sürücülerin trafik kazasına sebep olan davranışları nelerdir?
• Uykusuz, yorgun ve dikkatsiz araç kullanmak,
• Alkol ve uyuşturucu madde etkisinde araç kullanmak,
• Hız sınırlamalarına uymamak şeklinde özetlenebilir

 

Yayaların trafik kazasına sebep olan davranışları nelerdir?
• Güvenli geçiş yerlerini kullanmamak,
• Işıklı trafik işaret cihazlarının verdiği mesaja uymamak,
• Yol ve iklim koşulları için önlem almamak,
• Aceleci ve dikkatsiz davranmak

 

Aydınlatmanın yetersiz olduğu durumlarda neler yapılabilir?

Yansıtıcı özelliği olan elbiseler giymek sürücüler tarafından fark edilmemizi kolaylaştırır. Ayrıca el feneri taşımak hem görünür olmamıza hem de görmemize yardım eder.

 

 

 

 

 

BENZER YAZILAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 67 = 69

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.