4. Sınıf Sosyal Bilgiler Hava Olayları Özet

Hava olayları ne demek?

Hava olayları yaşadığımız gezegene özgü, atmosferde gerçekleşen olaylardır. Atmosferimizde gerçekleşen bu olaylar yer yüzünü ve yaşam biçimimizi değiştirir. Yağmur, kar, dolu, sis gibi atmosferde gerçekleşen olaylar hava olayları olarak isimlendirilir.

Hava olaylarına örnekler:

  • ısınma
  • soğuma
  • yağış
  • sis
  • gök gürültüsü
  • rüzgar
hava olayları 4. sınıf
rüzgar bir hava olayıdır

Hava olayları kısa süreli olacağı gibi uzun süreli de olabilir. Hava sıcaklığı yaz mevsiminde yükselirken, kış mevsiminde düşer. Bizler hava meteorolojinin vermiş olduğu bilgilere göre günlük tedbirlerimizi alırız. Örneğin yarın yağmur yağacağını öğrendiysek yanımıza şemsiye alır, kar yağacağını biliyorsak aracımızın lastiklerine zincir takarız.

Hava durumunun hepimizin hayatında önemli etkileri vardır. Hava durumunu bilmenin en önemli faydalarından biri de çalışma hayatımızda önlemler alabilmemizdir. Eğer çiftçilik yapıyorsak don olayından korunmak için tarlamızı seraya çevirebilir, balıkçılık yapıyorsak ve hava durumunun fırtınalı olacağını biliyorsak, o gün balık avlamaya çıkmayız.

Hava olaylarının genel tanımını örneklerle açıkladık. Hepimiz hava durumu haberlerini takip ederiz. Peki hava durumu ile hava olayları arasındaki fark nedir? Şimdi bu soruya yanıt vereceğiz.

Hava olayları ile hava durumu arasındaki fark

Hava olayları ile hava durumu arasında çok önemli bir fark vardır. Bu fark tamamen süre ile ilgilidir. Hava olayları uzun veya kısa süreli olur; ancak hava durumu kısa süreli etkili olaylardan oluşur. Örneğin bir mahallede 10 dakika boyunca sağanak yağmur yağması hava durumu ile tarif edilirken, 10 günlük süre zarfında dolu yağışının etkili olması hava olaylarına örnek verilebilir.

Hava olaylarını inceleyen, bir yerde oluşacak hava durumunu tahmin ederek insanları bilgilendiren bilim dalına meteoroloji denir. Ülkemizde hava olaylarını Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü inceler.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün Görevleri

  • Kamuoyunun ihtiyaç duyduğu meteorolojik bilgi ve tahminleri hazırlamak
  • Türk hava sahasında uçan yerli ve yabancı hava araçlarına meteorolojik bilgi desteği vermek.
  • Tarımsal faaliyetlerde bulunanlara yardımcı olmak
  • Hava olaylarından kaynaklanabilecek doğal afetlere karşı halkı ve yet-kilileri uyarmak.
meteoroloji genel müdürlüğü hava tahmini
meteoroloji genel müdürlüğü hava tahmini

Hava durumunda kullanılan simgeler

Meteorolojiden alınan hava durumu bilgilerini bizler TV, basın, internet gibi mecralardan takip ederiz. Hava durumunu anlatmak için bazı işaretler veya simgeler kullanılır. Bunları aşağıdaki görselde görebilirsiniz.

hava olayları simgeleri
hava durumunda kullanılan simgeler

Dikkat : 4. sınıf sosyal bilgiler ders notları kategorisinde yer alan bu ders notumuza benzer içerikleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca 4. sınıf sosyal bilgiler testleri ile bilgilerinizi sınayabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.