4. Sınıf Fen Bilimleri Kimyasal Değişim ve Örnekleri Konu Anlatımı

MADDESEL DEĞİŞME

4. sınıf fen bilimleri kimyasal değişme, kimyasal olaylar 4. sınıf, fen bilimleri kimyasal olay deneyleri, kimyasal olaylara örnekler 4.sınıf

Doğada her an binlerce olay meydana gelmektedir.

Demir tozu ile kükürt tozu karışımı

Her yanı aynı görünüşte, aynı özellikte olmayan kimya deyimiyle ayrı cins bir karışım meydana gelir. Sonra bir mıknatısla demir tozunu kükürt tozundan ayırabiliriz.

Kükürt tozu karışımını yakarsak aynı demir her yanı görünüşte aynı özellikte yeni aynı cins bir kütle meydana gelir.

Billurlaşma

Sıcak suda şeker eritip bu suyu bir bardağa doldurun. Bardağın içine bir iplik sarkıtın. Birkaç gün bekleyin. İpliğin çevresine billur gibi bir cisim toplandığını görürsünüz. Bu şekerin billurlaşmış halidir.

Gizli Yazı

Bir yazı kalemini sirkeye batırıp kağıdın üzerine bir şey yazın. Kuruyunca yazı görünmez. Kağıdı mum alevine tutup ısıtırsanız görünmez yazı hemen görünür, çünkü asetonlu kısım daha önce kavrulmaya başlar.

Oksitleşme

İnce bir demir tel alın, aleve tutun. Tel alev alınca çekin. Ucundan ufacık ufacık kırmızımtırak parçalar düştüğünü görürsünüz.
Demir yanarken oksitlenmiş yani pas olmuştur.

maddesel değişim 4. sınıf

Yanma

Oksijen olmadan hiçbir şey yanmaz. Bir mumun alevine dikatle bakarsanız orta kısmın karanlık olduğunu görürsünüz, çünkü o kısım havanın oksijeninden uzak kalmıştır. Mumu bir bardağın içine hava almadan kapatırsanız mum bir süre sonra havasız kaldığında sönmeye başlar.

Su

Oksijen ile hidrojen birleşince ortaya yeni bir madde yani su çıkar bu bir kimyasal olaydır.

Not: Suyun 0 derecede donup buz olması hali ile 100 derecede kaynayıp buhar haline geçmesi birer fiziksel olaydır, çünkü bu olaylar sırasında su özelliklerini değiştirmemiştir.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.