3. Sınıf Hayat Bilgisi Güvenli Hayat Konu Özeti

Hayat Bilgisi Acil Bir Durum Var Konu Özeti Kısaca

Dikkatsizlik ve ihmal sonucunda birçok olaya neden olabiliriz. Bu olaylardan biri de yangındır. Yangın hem malımıza hem de canımıza zarar verebilir. Evde tek başımızayken yangın çıktığında yapmamız gereken; telaşa kapılmadan büyüklerimize haber vermek ve 110 numaralı telefonu arayarak itfaiyeye haber verip adresimizi bildirmektir.

Yangının yayılmasını önlemek için kapı ve pencereleri kapatmalıyız. Yangında zehirli duman yükselir. Dumandan etkilenmemek için yerde emekleyerek oradan uzaklaşmalıyız. Yangın merdiveni varsa onu kullanarak binadan uzaklaşmalıyız.

Eğer evden dışarı çıkamıyorsak güvenli bir odaya geçmeliyiz. Odanın kapısının altını ıslak bir havluyla kapamalıyız. İtfaiyecilerin bizi görebileceği şekilde camın önünde beklemeliyiz.

Okulda düşüp bir yerimizi burkulursa hareket etmemeli, bir arkadaşımızdan nöbetçi öğretmene haber vermesini istemeliyiz. Burkulan yerin üstüne beze sarılı buz koymalıyız.

 Anne babamıza haber verilecek bir durum varsa, haber verebilmek için onların telefon numaralarını bilmeliyiz.

Bir yerimiz kesilebilir veya kanayabilir. Kanayan yer yıkanarak temizlenmeli ve temiz bir bezle ya da gazlı bezle bastırılarak kanama durdurulmalıdır.

Bir yerimiz yandığında yanıkla temas eden giysi varsa çıkarılmalı yanık yerin üstüne soğuk su dökmeliyiz. Hemen ailemize haber vermeliyiz.

Yangın, kaza gibi durumlarda aramamız gereken telefon numaralarını bilmeliyiz.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 + 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.