23 Haziran 2019 İstanbul Seçimleri Seçmen Sorgulama Nasıl Yapılır?

23 Haziran Seçmen Sorgulama 2019

İstanbul Büyükşehir Belediyesi için yapılacak 23 Haziran seçimlerinde oy kullanacak seçmenler 23 haziran seçmen sorgulama nasıl yapılıyor merak ediyor. 23 haziran seçmen listeleri iptal edilen seçimin listeleriyle aynı olacak fakat kısıtlılar ve ölüler bu listelerden çıkarılacak.

23 Haziran 2019 Seçmen Listeleri Nasıl Kontrol Ediliyor?

23 Haziranda yapılacak tekrar seçimleri için vatandaşlar seçmen listelerinde bulunup bulunmadığını kontrol ediyor. Bazı vatandaşların iptal edilen seçimde oy kullanmalarına rağmen 23 haziran seçimlerinde seçmen listelerinde bulunmadığına dair iddialarda bulunmaları, 23 haziran seçmen listeleri sorgulama talebine ilgiyi arttırdı.

23 nisan seçmen listelerinde bulunup bulunmadığınızı YSK’nın Yurt İçi Seçmen Sorgulama ekranından kontrol edebilirsiniz. Bunun için karşımıza çıkan ekranda bizden istenen bilgileri doldurmamız yeterli.

Seçmen kaydı sorgulama ekranında kullandığınız kimlik tipini (eski-yeni) seçtikten sonra nüfusa kayıtlı olduğunuz il, TC kimlik no ve kayıtlı olduğunuz sıra no bilgilerini girerek 23 haziran 2019 seçmen sorgulama kaydınızı görebilirsiniz.

23 haziran seçmen sorgulama

23 haziran seçmen listeleri

Yukarda seçmen sorgulama ekranından görüntüyü görmektesiniz. Bu ekranda yer alan sorgu bilgileri girildiğinde 23 haziran’da yapılacak İBB seçimlerinde seçmen olup olmadığınızı görebilirsiniz.

Bilindiği gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlık seçimleri YSK tarafından yenilenmesi yönünde karar alınmış, yeni seçim tarihi de 23 haziran 2019 olarak belirlenmişti. Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu’nun tekrar yarışacağı seçimler için gözler 23 haziran seçmen listerine çevrildi.

İlk seçimlerde yaklaşık 14 Bin oy ile seçimlerin galibi Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu olmuştu. İstanbul’u yönetecek belediye başkanı 23 Haziran’da yapılacak seçimlerde kesinlik kazanacak. Vatandaşların büyük bir bölümünün seçimlerin yenileneceği yönündeki kararın ardından tatillerini ertelediği biliniyor. Bu yüzden 23 haziran seçmen listeleri vatandaşlar tarafından herhangi bir sorun ile karşılaşmamak adına kontrol ediliyor. Milyonlarca İstanbullu 23 Haziran seçimlerini bekliyor.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

29 + = 37

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.