2020 LGS Taban Puanları Düşer Mi? Serkan Hoca Cevapladı

Sınav sorularının önceki yıllara göre zor sorulması, öğrencilerin kafasında soru işaretleri oluşturdu. 2020 LGS taban puanları düşer mi, LGS yüzdelik dilimleri düşer mi yükselir mi sorularına Serkan Hoca yanıt veriyor.

Sınavda birçok öğrencinin kolay sorular beklediğini biliyorum. Ancak başta matematik olmak üzere zor sorular bizi şaşırttı. Karşılaştığım 10 öğrenciden 8’i sınavın beklediğinden çok zor geçtiğini söyledi. Zaman konusunda sıkıntılar çok yaşanmasa da soruların zorluğu birçok öğrencinin dile getirdiği konu oldu.

20 Haziran’da yapılan LGS sonrası öğrenciler LGS puanları düşer mi, LGS yüzdelik dilimleri düşer mi 2020 gibi sorular soruyor. Yazının devamında bu yıl oluşacak puanlar ve yüzdelik dilimler hakkında yorumlar yapacağım.

Bu yıl yapılan LGS’de yalnızca yüz yüze eğitimde işlenen konular soruldu. 1. dönem konularının sorulması bazı öğrencilerin kafasında “acaba sınav kolay mı olacak” gibi sorular oluşturdu. Ancak sınavdan sonra öğrencilerden aldığım geri dönüşler bu yönde olmadı diyebilirim.

Genel itibari ile öğrenciler 2020 LGS’nin zor sorulardan oluştuğunu düşünüyor. Özellikle matematik sorularının çok zor olduğu öğrenciler tarafından dile getiriliyor. Benim de soruları inceleme fırsatım oldu. Türkçe, İnkılap Tarihi, Din Kültürü, İngilizce gibi derslerin soruları bence yapılabilir sorulardı. Fen Bilimleri bir nebze zorlasa da Matematik soruları biraz zordu diyebilirim.

Benim düşünceme göre koronavirüs nedeniyle 1. dönem konularının sorulmaması birçok sınav birincisi çıkmasına neden olabilirdi. Bunun önüne geçmek için eleyici sorulardan oluşan matematik testi biraz zor sorulardan seçilmiş gibi.

Soruların zor olduğu, genel olarak öğrenciler tarafından onaylanıyor. Bu yüzden LGS puanları düşer mi 2020 sorusu da haliyle soruluyor.

2020 LGS yüzdelik dilimler düşecek mi
2020 LGS yüzdelik dilimler düşecek mi

Öncelikle şunu belirtmeliyim. Puanların düşmesini bir nebze de olsa bekliyorum. Bu yıl okul kontenjanlarının artması ve sınavın zorluğu bana göre sınav puanlarını ve yüzdelik dilimlerinde düşüşe neden olacak. Ancak unutmamak gerekir ki bu yıl LGS’ye giren öğrenci sayısında artış var. Bu da puanların ne kadar düşeceği konusunda bende şüphe uyandırdı.

Puanların düşeceğini neden düşünüyorum?

Sizler sitemizin soru sor-cevap al bölümünden bana “LGS puanları düşecek mi” , “Serkan hocam LGS puanları neden düşecek” gibi sorular sordunuz. Bazı sayısal verilere dayanarak puanların düşeceğini neden bekliyorum açıklayayım.

1- Lise Kontenjanları Arttı

Geçen yıla oranla lise kontenjanları %53 artmış durumda. Bu da daha fazla öğrencinin liselere yerleşeceğini gösteriyor. 2019 yılı ile karşılaştırdığımızda ortaya şöyle bir tablo çıkıyor.

2019 Yılı LGS2020 Yılı LGS
1530 Lise1856 Lise
139.120 Kontenjan213.128 Kontenjan
Lise kontenjanlarındaki artış 2020

Değerli arkadaşlar, yukarıdaki sayısal verileri incelediğimizde 2019 yılında 1530 lise öğrenci kabul ederken, 2020 yılında bu sayı 1856’ya çıkmıştır. Kontenjanlardaki artış miktarı ise yaklaşık 74.000 oldu.

LGS Okul Türlerine Göre Kontenjan Bilgileri

Anadolu Liseleri71.494
Fen Liseleri46.710
Sosyal Bilimler Liseleri12.846
Anadolu İmam H. Liseleri42.008
Mesleki ve Teknik Liseler40.070

Peki bunlar ne demek oluyor? Kontenjanın artması demek daha önce 120 öğrenci alan lisenin bu yıl 150 öğrenci alması demek, daha fazla okul demek. Bu da sınavda almamız gereken puanı bir nebze azaltacak diyebiliriz. Çünkü rekabet şartları azalmaktadır.

2- 2020 LGS Zordu

Bu yıl herkesin kabul ettiği diğer bir gerçek ise sınavın zor sorulardan oluştuğu idi. Hemen hemen karşılaştığım her öğrenci Matematik sorularının çok zor olduğunu söyledi. Açıkçası soruları incelediğimde geçen seneye göre zor olduğunu söylemeliyim.

Sorular zor olunca, ortalama netlerin düşeceğini söyleyebiliriz. Mutlaka sınavı full çeken öğrenciler çıkacak. Zor soruları da yapan öğrenciler mutlaka çıkacaktır. Ancak bu sayının fazla olacağını düşünmüyorum.

Net sayılarının düşmesi, taban puanların da düşmesi anlamına gelecektir. Taban puanların düşmesi hedefimizdeki liselere yerleşme konusunda şansımızı biraz arttıracaktır. Ben önceki yıllara göre sınavı full çeken öğrenci sayısında ciddi düşüş bekliyorum.

Bütün bunların yanında aleyhimize işleyen bir durum var:

3- Sınava giren öğrenci sayısı arttı

Her ne kadar kontenjanların artması, sınavın zor olması puanları bir nebze düşürecek olsa da sınava giren öğrenci sayısında önceki yıllara göre artış söz konusu. Bu da daha fazla rakip demek oluyor. Kontenjan ve sınav zorluğunun yaratacağı puan düşüşünün, sınava giren öğrenci sayısındaki artış ile dengeleneceğini düşünüyorum.

Sevgili öğrenciler, birçoğunuz sınavdan sonra olumsuz düşüncelere kapıldınız. Ancak içimizi rahatlatacak bir örnek vermek istiyorum. Sınavdan sonra netlerinizi ve puanları hesaplayarak umutsuzluğa kapılmayın. Şimdi son 2 yılda puanlarda yaşanan dalgalanmaya bir örnek verelim.

Şimdi favori liselerden olan Kadıköy Anadolu Lisesi üzerinden bir örnek vermek istiyorum. Bu örnek ile puanların ne kadar düşebileceğini daha iyi anlayacağız.

Bildiğiniz gibi 2017 yılında LGS yerine TEOG vardı. O tarihte yapılan TEOG sonunda Kadıköy Anadolu Lisesi taban puanı ve yüzdelik dilimine bakalım.

YILPUANYÜZDELİK DİLİM
2017493.24931.05
YILPUANYÜZDELİK DİLİM
2018426.60140.93

Yukarıdaki iki örnekte Kadıköy Anadolu Lisesi için 2 senelik puan ve yüzdelik dilim istatistiklerini görüyorsunuz. Dikkat ederseniz 2018 de yapılan sınavda puanlarda yaklaşık 67 puanlık düşüş söz konusu. Ancak yüzdelik dilimlerde yükseliş var. Bu da 2018’de yapılan sınavın daha zor olduğunu gösteriyor.

Kadıköy Anadolu Lisesi Kaç Net İle Öğrenci Alır? 2020

217 yılında 493 puan 1.05’lik yüzdelik dilime tekabül ederken, 2018 yılında daha düşük bir puan olan 426 puan 0.93’lük yüzdelik dilime denk gelmiş.

Özetle, bu yıl gerçekleşen LGS’nin puanları da bu şekilde düşebilir. Daha düşük puanlarla daha iyi bir yüzdelik dilime girme şansınız var!

16 Temmuz’da LGS sonuçlarının açıklanmasını beklemekte fayda var. O zaman geldiğinde daha net konuşabiliriz. Ancak ben yine de yukarıda verdiğim örneğe benzer sonuçlar bekliyorum.

Sınav sonunda çıkardığımız diğer bir önemli sonuç ise, yeni nesil sorulara henüz hazır olmadığımız. Uzun paragraflar, mantık gerektiren görsel sorularda çok zaman kaybediyoruz. Eski tip kaynaklardan soru çözmek ve MEB’in yayınladığı örnek soruları çözmemek bazı öğrencilere pahalıya patladı diyebilirim.

Yüzdelik dilimlerde düşüş yaşanması, bazı nitelikli liselerin kazanılmasını nispeten kolaylaştıracaktır. En çok tercih edilen liseler bu yıl yine revaçta olacak gibi görünüyor. Her öğrencinin iyi lise kazanma ihtimali az da olsa yükseldi.

Birçok öğrenci sınavın zor geçmesini gerekçe göstererek umudunu kaybetse de ben bu kadar karamsar olmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Yine de yapılacak en doğru şey strese girmeden 16 Haziran’da sınav sonuçlarının açıklanmasını beklemek olacaktır.

Serkan Hoca

BENZER YAZILAR

16 Responses

 1. ENES dedi ki:

  merhaba hocam benim dilimim 16.20 istediğim okul geçen sene 17.30 ile kapattı benim bu sene girme ihtimalim nedir

  İL=KOCAELİ

  OKULUN KONTENJANI=270

 2. Şevval dedi ki:

  Hocam merhaba benim yüzdelik dilimim 13,08 geçen seneye göre istediğim okul yüzdelik dilimi 12,08 sizce oraya gitme imkanım var mı? Il:diyarbakır

  • admin dedi ki:

   Merhaba Şevval, açıkçası Diyarbakır’da %1’lik dilim farkı için şansının olduğunu düşünüyorum. Kontenjanlarda oluşan artış ve puanların düşmesi önemli bir etken.

 3. Damla dedi ki:

  Hocam. Bende bu sene sınava gırdım matematikte 4 doğru 3 yanlış yaptım fen 14tü 3 boşum vardı turkce ise 16 doğru 2yanliş yaptım İngilizcede ise sadece 1 yanlışım vardı ınkılapla din fuldu ama beklediğim puanın çok çok altında aldım sadece ben değil bütün arkadaslarım aynı seyleri soyuluyor sizce bunda bi sorun olmuşumdur ha bide hocam bizim neredeyse İlk donem matematik hocamız yoktu ikinci dönemönemde ilk iki hafta gelmedi bu kul hakkı olmuyo mu siz bu durum için ne diyorsunuz?

  • admin dedi ki:

   Merhaba Damla, açıkçası matematik dersinde yeterli net sayısına ulaşamamışsın. Katsayıların dağılımına baktığımda matematikte 1 net oldukça yüksek puan getirmiş. Sanırım beklediğin puanı alamamanda en büyük etken bu oldu. İkinci dönem okullar zaten kapalıydı herkes uzaktan eğitime devam etti ancak buna da bir matematik öğretmeni gerekirdi. Yine de 2. dönem konularının sorulmadığını bilmemiz gerekiyor.

 4. ahmet sendal dedi ki:

  Merhaba, 0,67’lik dilimle öğrenci alan okulun yüzde 50 kontenjan artırımı sonrasında 0,87 lik dilimdeki bir öğrencinin yerleşme imkanı var mıdır? bu iki dilim arasında yıgılma mevcut mu? İl: Konya Teşekkür ederim…

  • admin dedi ki:

   Merhaba, bu iki dilim arasında yığılmanın çok olacağını sanmıyorum. Konya için yerleşme ihtimali var. Kontenjan artışı da şansı arttırıyor.

 5. uznelf dedi ki:

  Merhabalar hocam, matematik 3 yanlış 17 doğru, Türkçe 4 yanlış 16 doğru, diğer dersler full. 2019 a göre 460 puan ve yüzde 3 gösteriyor. Yüzde de ne kadarlık bir düşüş olur acaba?

  • admin dedi ki:

   Merhaba Elif, kesin bir oran vermek zor ancak yarım puan ile 1 puan arası düşeceğini düşünüyorum. (senin bahsettiğin yüzdelik dilime göre)

 6. Mehtap dedi ki:

  Hocam kızım geçen sene hesaplamasına göre %11 lik dilimde %5 bir okula girebilir mi yani puanı 409 geçwn sene istediği okul 442 ile almış

  • admin dedi ki:

   Merhaba Mehtap Hanım, açıkçası %6 lık fark az sayılmaz. Zor olsa da bir ihtimal girme ihtimal var diye düşünüyorum. Kontenjanlarda epey artış meydana geldi çünkü.

   • Mehtap dedi ki:

    Okul geçen sene 150 öğrenci almış bu sene kontejan 204 olur mu sizce

    • admin dedi ki:

     Yaklaşık 70 bin kişilik kontenjan artışı olacak. Genel olarak anadolu liseleri ve fen liseleri en çok kontenjana sahip okullar. Bu oranlarda bir genişleme olacağını düşünüyorum. Ancak sayı vermek doğru olmaz.

 7. Filiz dedi ki:

  merhabalar hocam, oğlum 390 puan alıyor geçen senenin hesaplamasına göre ve %14 yani barajı geçemiyor. geçen seneye göre barajda nasıl bir yönelim olur? çocuk normal şartlarda %5,6 lardayken barajı bile geçemiycek bir puanla depresyona girdi. denemelerde daha az net çıkaran çocuklar sınavlarda daha başarılı oldu, nerede hata yaptık çocuk çok disiplinli çalıştı 🙁

  • admin dedi ki:

   Merhaba Filiz Hanım, bu yıl sınav herkesi şaşırttı açıkçası. Geçen yılın puanlarına bakıp değerlendirme yapmak çok doğru olmayacaktır. Çocuklar soruların zor olduğu yönünde hemfikir. Bu yüzden ister istemez puanlar biraz düşecektir. Ayrıca okul kontenjanları da artmış durumda. Bana kalırsa çok karamsar olmaya gerek yok. Geçen yıllarda da benzer şeyler yaşandı. Yukarıdaki yazıda da kadıköy anadolu lisesi üzerinden örnek vermiştim. Bu yüzden moralleri bozmayalım..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.