2018 Yerli Malı Haftası Ne Zaman? En Güzel Yerli Malı Haftası Şiirleri

Yerli Malı Haftası Nedir?

Yerli malı haftası resmî adıyla (Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası) Türk mallarını tüketmenin önemi okullarda öğrencilere bir hafta boyunca yapılacak etkinliklerle anlatılacak.

Türk malı haftası olarakta bilinen bu haftada öğrenciler üzerinde farkındalık yaratmak en önemli amaç.

Yerli Malı Haftası Ne Zaman?

Okullarda 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir. Şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skeçler ve oyunlar oynanır.

Yerli Malı Haftası Şiirleri İçin Tıklayın!

Yerli Malı Haftasının Tarihçesi

2018 Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası : 12 Aralık -18 Aralık tarihleri arasında kutlanır. 2. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik dar-boğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amaçlanmıştır. Bu amaçla Atatürk başkanlığında, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi toplandı. Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı. Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde TBMM’de bir konuşma yaptı. Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlattı. 1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlandı. 1983 yılında adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değiştirildi.

 

 

 

 

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.